Skórki banana mogą być świetnym, naturalnym nawozem zarówno dla roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Są doskonałą i tanią alternatywą dla sztucznych, sklepowych nawozów, a ich bogactwo w minerały, takie jak potas, fosfor, magnez czy wapń, sprawia, że idealnie nadają się do odżywiania warzyw, drzew, krzewów ozdobnych, bylin oraz kwiatów.
Pamiętajcie, aby koniecznie SUBSKRYBOWAĆ mój kanał na YouTube
i włączać powiadomienia, aby być na bieżąco!
Oraz obserwujcie mnie na:
Zamiast wyrzucać skórki bananów, warto wykorzystać je jako naturalną odżywkę dla roślin. Potas i fosfor obecne w skórkach są szczególnie korzystne dla roślin kwitnących oraz pomidorów, wpływając korzystnie na ich smak. Dodatkowo skórki są bogate w siarkę i kwas krzemowy, które wspomagają zdrowy rozwój roślin.
Wykonanie nawozu z banana jest bardzo proste. Potrzebna będzie jedynie skórka od banana.
Przepis:
- 1 średni banan (skórka z banana)
- 1 litr ciepłej wody
- pojemnik, słoik, który nam to wszystko pomieści (koniecznie zamykany!)
UWAGA!!!
jeżeli kupujecie banany, które NIE pochodzą z upraw ekologicznych, to koniecznie umyjcie je przed zastosowaniem, aby pozbyć się groźnych substancji, które mogą zaszkodzić naszym rośliną.
Jak skutecznie oczyścić skórkę banana?
Wystarczy włożyć skórki z banana do naczynia z letnią wodą i dodać sodę oczyszczoną (PROPORCJA: 1 łyżka sody oczyszczonej na 1 litr wody). Moczyć 10-15 min. W ten sposób pozbędziemy się substancji chemicznych z owoców (a raczej z ich skórki).
Jak często podlewać nawozem z banana?
Częstotliwość podlewania zależy do rodzaju rośliny i jej indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby obserwować swoje rośliny, aby dostosować odpowiednią dawkę nawozu z banana. Jeżeli widzimy, że roślina potrzebuje dodatkowego „kopa” to można podlewać ją tylko samym nawozem z banana (np. przez kolejny miesiąc, następnie zmniejszyć dawki). Jeżeli roślinka jest w dobrej kondycji, nawożenie możemy wykonywać raz na 2 tygodnie.
Jakich roślin nie powinno podlewać się nawozem z liści banana?
Choć nawóz ze skórek bananów jest naturalny i bogaty w składniki odżywcze, nie wszystkie rośliny dobrze reagują na taki rodzaj nawożenia.
- rośliny o niskim zapotrzebowaniu na składniki odżywcze – rośliny, które preferują ubogą glebę, takie jak sukulenty (np. kaktusy, aloes), mogą nie reagować dobrze na nawóz bogaty w potas i inne składniki odżywcze, ponieważ mogą nadmiernie rosnąć lub gnić
- rośliny preferujące kwaśne podłoże – nawóz ze skórki banana może podnieść pH gleby (czyli sprawić, że staje się bardziej zasadowa), co nie sprzyja roślinom, które preferują kwaśną glebę np: borówka amerykańska, rododendrony, azalie, wrzosy
- rośliny owadożerne – rośliny takie jak dzbanecznik, muchołówka czy rosiczka rosną na glebach ubogich w składniki odżywcze i są przystosowane do pozyskiwania składników mineralnych z owadów. Nawożenie ich skórkami banana może zaszkodzić, ponieważ nie potrzebują one dodatkowego nawożenia, a nadmiar składników mineralnych w glebie może powodować ich obumieranie.
Warto pamiętać, że przed użyciem nawozu ze skórek bananów najlepiej jest sprawdzić specyficzne wymagania nawozowe danej rośliny. Skórki bananów, choć są świetnym źródłem potasu, nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, więc najlepiej używać ich jako część zrównoważonego programu nawożenia.
Nawóz ze skórek banana na mszyce?
Nawóz z banana jest nie tylko rewelacyjnym rozwiązaniem na szybki wzrost roślin i zapewnieniu im potrzebnych witaminek, ale również jest świetnym pogromcą w walce z mszycami. Wystarczy, że roztwór przelejemy do butelki z atomizerem (psikaczem) i spryskamy naszą roślinę. Dajcie znać czy znacie to rozwiązanie i jak się u Was sprawdziło?
Jak minerały i makroelementy zawarte w skórce od banana korzystnie wpływają na nasze rośliny?
POTAS – jest jednym z najważniejszych makroelementów dla roślin, odgrywając kluczową rolę w ich wzroście i rozwoju. Jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną rośliny (kontroluje parowanie wody z liści). Potas jest kluczowy dla transportu cukrów i innych związków chemicznych w roślinie, co zapewnia równomierny rozwój wszystkich części rośliny. Wspomaga rozwój systemu korzeniowego, co zwiększa stabilność i odporność rośliny na niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak choroby, szkodniki. Niedobór potasu w glebie może prowadzić do zahamowania wzrostu, zżółknięcia liści (chlorozy) i osłabienia rośliny.
FOSFOR – to kluczowy makroelement niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jest podstawowym składnikiem ATP (adenozynotrójfosforanu) Umożliwia on przemiany energetyczne niezbędne do procesów życiowych, takich jak fotosynteza, oddychanie i transport substancji w komórkach rośliny. Wspiera rozwój korzeni, co jest kluczowe dla efektywnego pobierania wody i składników mineralnych z gleby tym samym wpływając na prawidłowy rozwój kwiatów, owoców i nasion. Rośliny dobrze zaopatrzone w fosfor są bardziej odporne na choroby i niekorzystne warunki środowiskowe. Niedobór fosforu może prowadzić do spowolnionego wzrostu roślin, słabego rozwoju korzeni, zmniejszonego plonowania oraz przebarwień liści (np. purpurowe odcienie).
WAPŃ – jest niezbędnym składnikiem mineralnym, który pełni wiele ważnych funkcji w rozwoju i wzroście roślin. Reguluje również przepływ składników odżywczych i wody w komórkach, co jest kluczowe dla zdrowego wzrostu roślin. Pomaga w absorpcji innych kluczowych pierwiastków, takich jak azot, potas i magnez. Wapń przyczynia się do regulacji kwasowości gleby, co ma wpływ na dostępność innych składników odżywczych. Niedobór wapnia może prowadzić do różnych zaburzeń, takich jak zgnilizna wierzchołkowa pomidorów, gorzka plamistość jabłek czy czernienie kapusty. Ponadto może powodować słaby wzrost, deformacje liści, korzeni i pędów, a także zwiększoną podatność na choroby i uszkodzenia mechaniczne.
MAGNEZ – jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym, którego rośliny potrzebują do zdrowego wzrostu. Magnez znajduje się w cząsteczkach chlorofilu, które nadają liściom zielony kolor. Chlorofil jest niezbędny do fotosyntezy, czyli procesu, w którym rośliny zamieniają światło słoneczne na energię potrzebną do wzrostu. Magnez pomaga przenosić węglowodany i inne składniki odżywcze w roślinie. Dzięki temu wszystkie jej części, takie jak korzenie, liście i łodygi, rozwijają się równomiernie. Niedobór magnezu często powoduje, że starsze liście żółkną między żyłkami, które pozostają zielone. To znak, że roślina przemieszcza magnez z liści do młodszych części. Rośliny z niedoborem magnezu rosną wolniej i dają mniejsze plony.
SIARKA – jest ważnym składnikiem odżywczym dla roślin. Bez siarki rośliny nie mogą prawidłowo tworzyć nowych części, takich jak liście czy pędy. Jest odpowiedzialna za intensywniejszy smak i zapach niektórych warzyw, takich jak cebula, czosnek czy kapusta. To właśnie dzięki siarce te warzywa mają charakterystyczne aromaty. Pomaga roślinom lepiej bronić się przed chorobami i szkodnikami. Niedobór siarki powoduje, że młode liście mogą stać się żółte, co jest oznaką, że roślina nie produkuje wystarczającej ilości chlorofilu. Niedobór siarki powoduje również, że rośliny rosną wolniej i mogą wyglądać na osłabione.
KWAS KRZEMOWY – (krzem) ma korzystny wpływ na rośliny i pomaga im lepiej rosnąć. Krzem sprawia, że rośliny są silniejsze, ponieważ wzmacnia ich ściany komórkowe. Dzięki temu rośliny są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak wiatr czy deszcz, oraz na ataki szkodników. Krzem tworzy barierę ochronną, utrudniającą rozwój grzybów i bakterii. Pomaga roślinom lepiej przyswajać ważne składniki mineralne, takie jak fosfor i azot, co poprawia ich wzrost i plonowanie. Krzem wpływa również na poprawę struktury gleby, co sprawia, że korzenie mają lepszy dostęp do wody i składników odżywczych. Niedobór krzemu powoduje większą podatność roślin na choroby i szkodniki, spowolnienie wzrostu i częstsze uleganie uszkodzeniom mechanicznym, np. przez wiatr.
Do czego jeszcze można użyć skórki od banana?
- nabłyszczanie liści roślin
- pielęgnacja galanterii skórzanej (naturalnej i sztucznej)
- łagodzenie ukąszeń owadów (np. komarów)
- łagodzenie bólu po uderzeniu (siniaków)
Jeżeli filmik Wam się spodobał to SUBSKRYBUJCIE mój kanał na YouTube, koniecznie zostawcie komentarz i obserwujcie mnie również na:
Dodaj komentarz