Kawa to jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Obecnie mamy 4 dostępne formy kawy: ziarnista niepalona (zielona), ziarnista palona, mielona oraz rozpuszczalna (liofilizowana). Istnieje wiele sposobów jej parzenia, podawania, picia …. o matko! Za dużo 😛 Generalnie, każdy ma swój ulubiony i na tym poprzestańmy 😛
Pamiętajcie, aby koniecznie SUBSKRYBOWAĆ mój kanał na YouTube i włączać powiadomienia, aby być na bieżąco!
Kawa, niezależnie od swojej formy, ma swoje niestandardowe zastosowanie. Ziarna kawy są bardzo bogate nie tylko w kofeinę, ale również w inne cenne składniki: przeciwutleniacze, sód, potas, witaminę PP i co najważniejsza dla nas dzisiaj – jest bogata w związki lotne, które są odpowiedzialne za jej aromat. I właśnie wydobywaniem aromatu kawy się zaraz zajmiemy.
Potrzebne nam będą:
1 łyżka kawy (najlepiej ziarnistej – zmiażdżonej lub zmielonej, ale może być też zwykła kawa sypana, ale niech będzie dobrej jakości)
10 ml oleju bazowego (np. może być to olej kokosowy, migdałowy lub jajoba)
kominek to aromaterapii na świeczkę
Kawę należ zmielić lub zmiażdżyć na drobne kawałeczki. Niestety nie posiadam młynka do kawy więc z pomocą przyszedł mi tłuczek do mięsa i ściereczka :D. Tak przygotowaną kawę wsypujemy do kominka i zalewamy ją olejem. Mieszamy. Dajmy sobie chwilkę. Wszystko musi się teraz dobrze połączyć i podgrzać. Jak nabierze odpowiedniej temperatury to poczujemy przepiękny aromat kawy! Taką konfigurację możemy nazwać podstawą i tą podstawę możemy modyfikować, udoskonalać. Możemy dodać cynamon, wanilię, skórkę z pomarańczy, ulubiony olejek eteryczny. Jak to skomponujecie to już Wasze indywidualne upodobanie. Warto próbować, bawić się zapachami i odkrywać nowe możliwości 🙂
CIEKAWOSTKI
1
Słowo KAWA najprawdopodobniej pochodzi od miasta i regionu w Etiopii – Kaffy, znanego z uprawy kawy do dnia dzisiejszego. Inne źródła podają, że nazwa KAWA wywodzi się od staroarabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh” co oznacza „usuwający zmęczenie” lub „siła podnosząca”.
2
Pochodzenie kawy jako napoju nie jest do końca jasne. Wiąże się z tym wiele legend. Jedna z nich mówi, że parzona kawa jest wynalazkiem lokalnych, etiopskich pasterzy kóz. Zwierzęta po zjedzeniu owoców kawowca zachowywały się inaczej – były bardziej pobudzone. Pasterze postanowili zebrać owoce i zalać je wrzątkiem, a następnie wypić. Zgodnie z legendą taki napój szybko stał się bardzo popularny w Etiopii i całej Afryce.
3
Pierwsza na świecie kawiarnia powstała w 1554 r w Stambule, w Imperium Osmańskim.
4
Największym producentem kawy jest Brazylia. Pierwsze plantacje w tym kraju założyli Portugalczycy. Przywieźli (a raczej ukradli) oni sadzonki kawy z francuskiej Gujany.
5
Kawa do Polski trafiła w XVII wieku za sprawą Turków, którzy zajmowali w tamtym czasie tereny polskie. Pierwsze kawiarnie, m.in. w Kamieńcu Podolskim, nie służyły Polakom, tylko Turkom.
6
Pierwsza kawiarnia w Polsce została otwarta w Gdańsku na przełomie XVII/XVIII wieku. Początkowo kawa była przeznaczona dla elit, jednak z czasem dostęp do niej stawał się coraz łatwiejszy i zyskała ona popularność w innych warstwach społecznych.
7
Najdroższa kawa na świecie to KAPI LUWAK. Ziarna wydobywane są z odchodów zwierząt łaskunów.
8
Kawa ma właściwości rozszerzające nasze oskrzela co sprawia, że łatwiej się oddycha. Polecana jest przy napach duszności czy astmie.
9
Ludwig van Beethoven przed każdym parzeniem kawy odliczał dokładnie 60 ziaren kawy na filiżankę.
10
Zielone ziarna kawy mogą być przechowywane nawet przez okres 10 lat!
11
Kawę rozpuszczalną wymyślił Belg George Washington w 1906 roku.
12
Pierwsza reklamy kawy pojawiła się w 1651 r. w postaci ulotki, którą obecnie znajduje się British Museum.
13
Kawę uprawia się w tzw. „pasie kawowym” („The Coffee Belt”), który znajduje się między zwrotnikiem raka i koziorożca.
14
Jeżeli do kawy dodamy śmietanki to będzie ona stygła 20% dłużej niż zwykła czarna kawa. Natomiast jeżeli do kawy dodamy mleko, to osłabiamy działanie kofeiny.
Jeżeli pomysł Wam się spodobał to SUBSKRYBUJCIE mój kanał, koniecznie zostawcie komentarz i obserwujcie mnie na:
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No feed found.
Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj komentarz